poniedziałek, 11 maja 2020

Cywilizacje Przedkolumbijskie

Cywilizacje Przedkolumbijskie


W obecnych czasach wiadomo iż istnieje 6 Kolebek cywilizacji na świecie,  a mianowicie:
  1. Mezopotamia
  2. Egipt
  3. Indie
  4. Chiny
  5. Mezoameryka
  6. Andy
Czyli Ameryka staje się siedziba rozwoju 1/3 najstarszych znanych cywilizacji na świecie. Najpierw wyjaśnimy pojęcia z tytułu: 

Od słowa civitas czyli “miasto” powstałoby pojęcie Cywilizacja, a pojęcie Przedkolumbijskie czyli wszystko co zaistniało na terenie Amerykańskiego Kontynentu przed 1492r. Czyli przed pojawieniem się Kolumba na Karaibach (juz pisaliśmy wcześniej ze Kolumb nie trafił na kontynent).

Cywilizacje te były bardzo rozwinięte, niestety ludzie dominujący w Europie nie chcieli aby reszta się  dowiedziała o tych cywilizacjach, nazwali ich dzikusami i że  będą ich “ewangelizowac” i udomawiać. Ci którzy zwiedzili Meksyk i Peru i okolice mogą potwierdzić ze była potrzebna wysoko rozwinięta technologia aby poruszać się i dopasować idealnie te ogromne głazy między innymi cechami tychże cywilizacji.

W Mezoameryce mówimy Olmecas, Toltecas Teotihuacanos, Zapotecas, Mixtecas, Aztekow oraz Majów.
W Ameryce Południowej mówimy o 5000 tysięcy lat Cywilizacji Andyjskiej, z powodów dydaktycznych archeolodzy na początku podzielili na Chavin, Paracas, Cupisnique, Pucara, Mochica, Nasca, Vicus, Huarpa, Recuay, Lima, Salinar, Tihuanaco, Huari, Pachacamac, Sican, Chimu, Chincha, Chachapoyas, Chancas, Chancay, Huanca oraz Inka.

Czy nazwać osobno czy z podziałem na kultury są to dwie Cywilizacje równoległe, które zaistniały niezależnie od reszty cywilizacji na świecie i oficjalnie dopiero kontakt byłby w XV wieku, chociaz dużo jest teorii na temat możliwego kontaktu z Fenicjami lub Wikingami a nawet teoria ufoludków.

Jednym z tematów kontrowersyjnych między Mezoameryką a Andami jest udomowienie kukurydzy, bowiem i tu i tu sa ślady iż kukurydza została udomowiona mniej więcej w tym samym czasie, chociaż w Andach powstało ponad 800 odmian  kukurydzy, oraz jej magazynowanie i produkcja stała się podstawą “ekonomii” obu cywilizacji aż do dzisiejszych czasów.

Piramidy, rzeźba kamienna, ceramika, symbioza z przyrodą zamiast niszczenia do wykorzystania stają się także elementami wspólnymi w tych cywilizacjach gdzie wydaje sie ze indywidualizm nie miał pola do popisu, mimo ze jest bibliografia pisana prawdopodobnie tendencyjnie przez hiszpańskich kronikarzy aby usprawiedliwiać swoje prawdziwie barbarzyńskie działanie które miało na cel dominację ze strony Korony Hiszpańskiej owego czasu.

W następnych artykułach sprobujemy opisać w czasie jak  wyglądały te objawienia kultury przedkolumbijskiej.
Czekamy na cenne komentarze na mój e-mail: pawel@mariakralewska.com.pe