piątek, 10 kwietnia 2020

O nazwie Ameryka Łacińska

O nazwie Ameryka Łacińska

Na świecie Ameryka jest znana bardziej jako ten kraj przy Kanadzie, lecz dla latynosa jak ja jest to trochę śmieszne, a nawet dla niektórych osób denerwujące; jak by nie było urodziłem się w Peru, to znaczy że urodziłem się w Ameryce … ok ok Południowej ale w Ameryce. Ale basta o mnie, jeszcze nieco napiszę jak będzie zainteresowanie, teraz trochę o Ameryce Łacińskiej: podstawowej nazwie tego blogu. Gdy odbyła się 500-letnia rocznica przypłynięcia Krzysztofa Kolumba do tej strony świata (12 października 1492), odbywały się dyskusje czy dalej nazwać to odkryciem czy nie, aż zdecydowano nazwać to wydarzenie: "Spotkaniem dwóch światów". Jak już napisaliśmy ten pierwszy moment miedzy Euro-Azją a tym nie znanym regionem świata padł na Krzysztofa Kolumba. Kontynent nazwano Ameryką na cześć Americo Vespucio ponieważ rzekomo to on trafił na Kontynent do rzeki Maracaibo gdzie mu się okazał krajobraz lekko podobny do Wenecji. Dlatego nazwał ten region małą Wenecją, czyli Wenezuela, chociaż końcówka "zuela" w Hiszpańskim rozumie się jako pejoratywne to tylko zrozumiałe dla oczytanych i lekko wtajemniczonych.

Istnieją różne pojęcia jednoczące w tej Ameryce: Ameryka Hiszpańska była pierwsza post Kolonialną czyli na początku XIX wieku gdy powstały wszystkie niepodległe republiki na ich terytorium. To pojęcie dyskryminowało jednak tak duży kraj jak Brazylia która wtedy jeszcze była terytorium Imperium Portugalii aż prawie do końca XIX wieku, więc powstało nowe pojęcie Ameryka Południowa gdy Stany Zjednoczone Północnej Ameryki postawiły ekonomiczny szlaban w Panamie aby zbudować Kanał i nie tracić na nim suwerenności. Z upływem czasu zaistniało najnowocześniejsze pojęcie a mianowicie Ameryka Łacińska, która obejmuje wszystkie kraje znajdujące się na terytorium byłych Kolonii półwyspu Iberyjskiego. 

Istnieją pojęcia równoległe jak Ameryka Północna, Środkowa i Południowa, granica między Południową a Środkową jest to granica Panamy z Kolumbią ale granica między Północną i Środkową nie jest do końca jasna bowiem niektóre źródła podają granicę Meksyku ze Stanami jako ową granicę a w niektórych źródłach jest podane iż Meksyk należy do Ameryki Północnej, jednak jest to jeden Kontynent po prostu Ameryka.

Kultura łacińskości jest bardzo ciekawa i warto się nad nią zastanowić, więc w kolejnych tekstach- artykułach zapraszam do zapoznania się z kulturą łacińska tego młodego kontynentu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za opinie

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.